Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ

"Στο όνομα όλων των αγωνιζομένων, υπόσχομαι ότι θα λάβουμε μέρος σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σεβόμενοι και ακολουθώντας τους κανόνες οι οποίοι τους διέπουν, μέσα στο αληθινό πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, για τη δόξα του αθλητισμού και την τιμή των ομάδων μας".

Τρίτη, 6 Οκτωβρίου 2009

Ξιφασκία - Χάλκινος ο Τάσος Δρούκας στη σπάθη

Στο διεθνές τουρνουά σπάθης κάτω των 17 ετών που πραγματοποιήθηκε στη Βιέννη ο πρωταθλητής Εφήβων Τάσος Δρούκας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο χάνοντας από τον Γερμανό Γκόρζεν με (9/15), ο οποίος αναδείχτηκε και νικητής της διοργάνωσης. Την 10η θέση κατέλαβε ο Βαγγέλης Μπούκας και την 14η ο Άγγελος Κατσούλης.
Στις γυναίκες 10η κατετάγη η Στέβη Κουτσοθανάση και 16η η Αριάννα Σακελλαρίου, ενώ η Σταυρούλα Δήμκου τερμάτισε 17η.
Την υψηλότερη θέση, στο διεθνές τουρνουά -17 στη Βουδαπέστη στο ξίφος μονομαχίας έλαβε ο Αρίων Αμπαστάδο, ο οποίος κατετάγη έβδομος σε σύνολο 187 αθλητές.
Επίσης, στο ξίφος ασκήσεως ο Ιορδάνης Ηλιάδης τερμάτισε 32ος, η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου 24η και η Ελισάβετ Στάντσιου 36η.