Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ

"Στο όνομα όλων των αγωνιζομένων, υπόσχομαι ότι θα λάβουμε μέρος σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σεβόμενοι και ακολουθώντας τους κανόνες οι οποίοι τους διέπουν, μέσα στο αληθινό πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, για τη δόξα του αθλητισμού και την τιμή των ομάδων μας".

Τετάρτη, 29 Οκτωβρίου 2008

ΟΛΥΜΠΙΑΚΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ - ΤΑΕ-ΚΒΟ-ΝΤΟ

Στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ανδρών / γυναικών, το οποίο διεξήχθη στο Βουκουρέστι στο διάστημα 25-26 Οκτωβρίου η Εθνική ομάδα ταε-κβο-ντο επέστρεψε στην Αθήνα με 14 μετάλλια (3 χρυσά, 8 ασημένια, 3 χάλκινα) στις αποσκευές της κι έχοντας κατακτήσει τη δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη.
Οι χώρες που συμμετείχανε ήταν η Σερβία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Βοσνία / Ερζ., Μολδαβία, ΠΓΔΜ και το Μαυροβούνιο.
Το χρυσό κέρδισαν ο Σίμος Τσεπίλης (+84κ) η Ματίνα Κατικιώτη (-47κ.) και η Έφη Παπαδοπούλου (-63κ.).
Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Βαγγέλης Βασιλακάκος (-78κ.), Νίκος Κακαρέλης (-67κ.), Ιωάννης Τσουβελακίδης (-62κ.), Ελένη Παππά (-51κ.), Έλενα Καραθανάση (-55κ.), Αργυρώ Παπαθανασίου (-59κ.), Μάχη Γεωργιάδου (-72κ.) και η Σούλα Διλγεράκη (+72κ.).
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Α. Ξαρχάκος (-58κ.), Κωνσταντίνος Καρούτζος (-54κ.) και η Έλενα Κανελοπούλου (-67κ.).