Ο ΟΡΚΟΣ ΤΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ

"Στο όνομα όλων των αγωνιζομένων, υπόσχομαι ότι θα λάβουμε μέρος σε αυτούς τους Ολυμπιακούς Αγώνες, σεβόμενοι και ακολουθώντας τους κανόνες οι οποίοι τους διέπουν, μέσα στο αληθινό πνεύμα της ευγενούς άμιλλας, για τη δόξα του αθλητισμού και την τιμή των ομάδων μας".

Δευτέρα, 18 Αυγούστου 2008

Τα Πρώτα Μετάλλια μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν στις 17/08/2008 έξι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες, χαρίζοντας στη χώρα μας τα τρία πρώτα μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Οι Βασίλης Πολύμερος και Δημήτρης Μούγιος κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών της κωπηλασίας. Η πρωταθλήτριά μας Χρυσοπηγή Δεβετζή κατέκτησε στον τελικό του άλματος εις τριπλούν το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 15.23, που πέτυχε στη δεύτερη προσπάθεια. Οι Σοφία Μπεκατώρου, Σοφία Παπαδοπούλου και Βιργινία Κραβαριώτη κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στα σκάφη τύπου "Yngling " στην ιστιοπλοΐα. Μεγάλη διάκριση και για τις Χρύσα Μπισκιτζή και Αλεξάνδρα Τσιάβου, οι οποίες αναδείχθηκαν 6ες Ολυμπιονίκες στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών της κωπηλασίας.

Ο Α.Ο. Απόλλων Βριλησσίων εύχεται στους υπόλοιπους μας αθλητές καλή επιτυχία.